Op. Dr. Turgut KARACA

Doktorunuz ; 1977 yılında Hatay’da doğdum. 1995-2001 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimini tamamladım.» devamı


 
 

 

 

 
   
 
Untitled Document

Anal Fissür (Makatta Çatlak)

Anal kanalda sıklıkla orta hatta ve arka tarafta yerleşimli, 1-2 cm. kadar olan çatlak şeklinde ağrılı yaradır.

ANAL FİSSÜR KİMLERDE GÖRÜLÜR ?

Makat çevresindeki kasın gereğinden fazla kasılması anal fissür oluşmasındaki ana sebeptir.
Sert dışkısı, kabızlığı veya ishali olanlarda, crohn (bağırsak iltihabı), tüberküloz (verem), sfiliz, AIDS, cinsel yolla geçen hastalıklarda ve lösemi gibi bazı hastalıklarda görülebilir.

HANGİ HASTALIKLARLA KARIŞIR?

Hastaya makatta eline gelen sentinel pili (meme-et parçası) ve kanamadan dolayı sıklıkla hemoroid (basur-mayasıl) olarak tanı konur ve yanlış tedavi verilerek hastanın gecikmesine neden olunur. Zaman kaybeden hasta belki ameliyatsız iyileşecekken ameliyat olmak durumunda kalır.

HASTADA NE TÜR ŞİKAYETLER YAPAR?

Hastalar tipik olarak büyük abdest yaptığında makatta AĞRI- YANMA ve daha sonra tuvalet kağıdına bulaşan KANAMAdan şikayetçidir.  Makatta ISLANMA ve buna bağlı KAŞINTI da görülen diğer şikayetlerdir.

TANI NASIL KONULUR?

Anal fissür, yüzüstü yatan hastanın kalçalarının iki yana açılmasıyla rahatlıkla görülür.

 


ANAL FİSSÜRDEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ?

Düzenli tuvalet alışkanlığıyla, diyete dikkat etmek suretiyle korunmak mümkündür.

ANAL FİSSÜRÜN TEDAVİSİNDE NELER ÖNERİRSİNİZ?

Tedavide öncelikle diyetin düzenlenmesi, kabızlık ve ishalden korunma, sıcak oturma banyoları, ağrı kesici pomatlar önerilir. Kasılı olan kasın direncini düşürmek için özel pomatlar, enjeksiyonlar(botoks) ve ameliyat önerilir.

ANAL FİSSÜR AMELİYATLARI NASIL OLUYOR-SONUÇLARI NELERDİR?

Bu hastalığın ameliyatları lokal (bölgesel) anestezi ile poliklinik şartlarında olabilir. %98-100 iyileşme oranları vardır.  Hasta birkaç gün içinde günlük yaşantısına döner. Kanama ve dışkı kaçırma gibi beklenmeyen sonuçlar bu ameliyat sonrası hemen hemen hiç görülmez.

AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR :

Ameliyat öncesi verilen ilaçların düzenli kullanılması gerekmektedir. Ek bir hastalığınızın bulunup bulunmadığı, varsa sürekli kullanılan ilaçlar mutlaka doktorunuza söylenmelidir.
Ameliyat sonrası genelde aynı gün hastalar taburcu olur. Hastanın evinde günde en az 3 defa sıcak oturma banyosu yapması lazım. Verilen ilaçların düzenli kullanılmasına ve diyetine dikkat etmesi lazım.

 

 

 

 
 
 
web tasarım ve uygulama: armadizayn.com  |  ankara.net.tr